Sarımsak Mart Ayında İlk Çapa

Sarımsak Mart Ayında İlk Çapa

sarımsak ne zaman ekilir sarımsak ne zaman çapalanır sarımsak ne zaman gübrelenir sarımsak ne zaman sulanır sarımsak ne zaman topraktan çıkar Bu soruların yanıtlarını hepsini cevaplayacağım.

Kastamonu Sarımsak 2 defa ÇAPA olur Mart Sonu Ve Mayıs Ayında.

Kastamonu Taşköprü sarımsağı Şubat ayında ekilir Mart’ın sonuna doğru yabani otlardan kurtulabilmesi için çapalanması gerekir çapalama önemlidir Çünkü tarlayı ot zarar ve sarımsak rahatsız olur bu sebepten dolayı temiz ve güzel bir şekilde tarlada ot kalmayacak şekilde tarlanın güzel bir şekilde Mayısın sonunda da ikinci çapalama yapılır birinci çapalama sarımsak Filiz attıktan sonra 5 10 santim olduktan sonra çapalanması gerekir.

Eğer bunu geciktirirsen iz sarımsak yetişme zamanında düşük bir verim kaybeder Bu sebepten dolayı ürünün yüzde ellisini kaybedebilirsiniz mutlaka çapalama yi güzel bir şekilde yapmanız gerekir çapalama dan sonra gübreleme işlemi yapılır.

gübreleme işleminden sonra Mayısın ortalarında 2. defa sarımsağın çapalanması gerekir Kastamonu Taşköprü sarımsağının diğer özelliklerinden bir tanesi de bu işlemi zamanında ve geciktirmeden yapılması mutlaka önemlidir Kastamonu Taşköprü sarımsağı Suyu fazla sevmez.

bunun sebeplerinden bir tanesi de tam kendisi olgunlaşacağı zaman sıcaklar başlar Bu sıcaklar sarımsağı fazla etkilemez ama iklim şartları değişiklik gösterdiği için aşırı sıcaklarda haziranın ortalarına doğru veya başlarına da olur hava şartlarına bakılarak bir defa sulama yapılabilir.

sulama işlemi çok önemlidir bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz Kastamonu Taşköprü sarımsağı sulamadan sonra beklemeye alınır gözlemlenir.

Sarımsak Daha İyi Fiyatlanması için 2 defa Çapalanması Gerekir.

2 defa su verilmez sulama işleminden sonra Temmuzun başlarına doğru tarlanın ve iklimin şartlarına bakılarak Temmuzun biri veya 15’inde tarladan sarımsak toplanır sarımsak tarladan toplama işlemi hızlı olması gerekir sarımsağı tarlada bekletmemek lazım biraz kuruduktan sonra açık havada bekletilerek biraz daha kuruması sağlanır daha sonra Kastamonu Taşköprü sarımsağı küçük orta büyük ve en büyük olarak 4 parça olarak deste yapılır satılmak üzere Kastamonu Taşköprü pazarına götür olur buradaki Pazarcılar ve diğer sarımsak ihtiyacı olan kişiler buradan tüm ihtiyacını karşılar.

Kastamonu Taşköprü’de 2. çapa, genellikle ekimden yaklaşık 15-20 gün sonra yapılır. Bu süre, ekilen tohumun çimlenmesi ve ilk sürgünlerin çıkması için yeterli zamanı sağlar. 2. çapa, toprağın havalanmasına ve yabancı otların kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

2023 yılı için Kastamonu Taşköprü’de ekilen buğday ve arpa için 2. çapa zamanı, 20 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasındadır. Bu tarihler, ortalama hava sıcaklıklarının 15-20 dereceye ulaşmasını sağlayacak şekilde belirlenmiştir.

Ancak, 2. çapa zamanını belirlerken, hava koşullarını da dikkate almak gerekir. Çok sıcak veya çok soğuk havalarda çapa yapmak, toprağa ve bitkiler zarar verebilir. Bu nedenle, hava koşulları uygun olduğunda çapa yapmak daha doğrudur.

  1. çapa yapılırken, toprağı 5-6 cm derinliğinde işlemek yeterlidir. Daha derin çapa yapmak, toprağın havalanmasına ve drenajına zarar verebilir.

  2. çapa sonrası, toprağa gübreleme yapmak da faydalı olacaktır. Gübreleme, bitkilerin daha sağlıklı büyümesine ve verimlerinin artmasına yardımcı olur.

By |2023-09-04T16:22:00+00:00Mart 18th, 2018|Sarımsak ne zaman dikilir|