Sarımsak Şubat Ayında Ekilir

Sarımsak Şubat Ayında Ekilir

Kastamonu Taşköprü sarımsağı ne zaman ekilir sarımsak ne zaman ekilir bazı il ve ilçelere göre değişmektedir Kastamonu Taşköprü’de sarımsak Şubat’ın sonuna doğru ekim maçlar hava şartlarına göre bir hafta önce olur bir hafta geç olabilir.

Kastamonu Taşköprü Sarımsağı Şubat`tın İlk Haftası Ekimi Ve dikimi Yapılır.

Kastamonu Taşköprü sarımsağı iklimi ve hava şartlarından dolayı Şubat’ın sonuna doğru ekim başlar sarımsak dikimi ne zaman başlar sorusuna cevap vermeden önce tarlanın durumuna ve hazırlık aşamalarını yapılmış olması gerekir Bir tarlayı sürmeden nadaslama dan toprağa dinlendirmeden sarımsak Şubat ayı geldi diye ekilmez bunu eski köyler bizim gibi çiftçilikle uğraşan kişiler bunun nasıl olacağını çok iyi bilir.

bu sebepten dolayıdır ki Kastamonu Taşköprü sarımsağı dünyaca meşhurdur Kastamonu Taşköprü sarımsağı ekim zamanı Şubat’ın son ayında başlar dikim hızlı olması gerekir.

yani Bir tarlaya girdiğin zaman üç dört gün içinde bir tarlanın ekimi yani Kastamonu sarımsak dikimi bitmesi gerekir dikim işlemi bittikten sonra bir ay kadar beklenir.

1 ayın sonunda Mayısın başlarında tarlayı sarımsağın Filiz atması ile beraber ot basar bu zararlı Otlar sarımsağın gelişim esnasında oldukça zararlıdır ve acilen sarımsağın olduğu etrafındaki tüm modlar çap alınarak temizlenir.

çapalama işlemi bittikten sonra 20 gün veya 1 ay sonra gübreleme işlemi başlar gelişmiş olan sarımsak gübreden sonra toplanan daha çok güçlenmesi sağlandığı için daha fazla tarlayı yabani otlar Sarar Mayısın ilk başlarında ikinci kez dikilen sarımsak çapalanması gerekir tekrardan yabani otlardan kurtulan sarımsak rahatlar ve daha hızlı büyümeye başlar.

Senior woman planting garlic

arımsak 8-9 Aylık Süre İçinde Oluşur Şubat Ayının İlk Haftası Ekimi Ve dikimi Yaplılır.

havaların ısınmasından dolayı Taşköprü sarımsağı su ihtiyacı fazla duymaz Ama eğer ki havalar çok fazla sıcak gitmişse mutlaka haziranın ortasında veya başlarında hava şartlarına göre kurak geçmişse bir defaya mahsus sulanması gerekir sulanan sarımsak kendine Gelir ve yüzde yirmi kadar verim alır verim alan Taşköprü sarımsağı haziranın ilk başlarında hasat zamanı Taşköprü sarımsağı Temmuzun ilk başlarında topraktan çıkartılır tarlada kurutulmaya bırakılan sarımsak daha sonra toplanır.

Kastamonu Taşköprü sarımsağı, genellikle şubat ve mart aylarında ekilir. Bu tarihler, toprağın hava sıcaklığının 5-10 dereceye ulaştığı ve don tehlikesinin ortadan kalktığı dönemdir.

Ekim zamanı, bölgenin iklim koşullarına göre de değişebilir. Daha soğuk bölgelerde, sarımsak ekimi daha geç bir tarihte yapılabilir.

Taşköprü sarımsağı, genellikle 15-20 cm aralıklarla dikilir. Dikim derinliği ise 3-4 cm’dir.

Ekim sonrası, toprağın iyice sulanması gerekir.

Taşköprü sarımsağı, temmuz ayında hasat edilir.

By |2023-09-04T16:23:15+00:00Şubat 18th, 2018|Sarımsak ne zaman dikilir|